Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Finanse

Dopłaty na kolektory - krok po kroku

kategoria: Finanse

Kredyty z dopłatą do kolektorów słonecznych są już dostępne na rynku - ale to tylko połowa drogi do pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Druga połowa to poprawnie spełnione kryteria otrzymania zwrotu kosztów eko-instalacji.

Jak zawsze, proces uzyskania dopłaty wiąże się z określoną procedurą - kryteria, na podstawie których weryfikowane są wnioski klientów, zostały określone przez NFOŚiGW. Warto się jednak postarać. Spełnienie kryteriów Programu Narodowego Funduszu daje szansę na uzyskanie dotacji przeznaczonej na zwrot części kredytu zaciągniętego na zakup i montaż kolektora słonecznego. 

  • Mimo, że lista warunków nie jest krótka, samą procedurę uzyskania kredytu oceniamy jako relatywnie prostą - mówi Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska, który jako jeden z sześciu banków oferuje produkt z dopłatą - Słoneczny EKOkredyt.

Po pierwsze - stan faktyczny

Najważniejszą informacją dla wnioskującego o dofinansowanie jest możliwość zwrotu do 45 proc. kwoty zainwestowanej w instalację i montaż. Są też ograniczenia: zwrot przysługuje do 2500 zł/m² powierzchni całkowitej kolektora słonecznego. Nie zmienia to jednak faktu, że skredytować można i droższe rozwiązania. Wówczas jednak, mimo wzrostu ceny zastosowanych paneli i montażu, wartość dopłaty nie zmieni się.

Przed wizytą w banku należy sprawdzić, czy planowana modernizacja spełnia wymogi dopłat NFOŚiGW. Warto też pamiętać o tym, że o kredyt mogą ubiegać się osoby fizyczne lub wspólnoty mieszkaniowe, posiadające prawo do dysponowania nieruchomością. Co więcej, budynek nie może być podłączony do sieci ciepłowniczej, a efekt przedsięwzięcia nie może być wykorzystywany w działalności gospodarczej

Kredyt z dotacją można przeznaczyć na sporządzenie projektu budowlanego, zakup kolektora słonecznego, nowego zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji, ciepłomierza oraz montaż zestawu. Warunkiem niezbędnym jest posiadanie przez zakupiony sprzęt certyfikatu zgodności z normą PN EN-12975-2 lub europejskiego certyfikatu na znak „Solar Keymark" (do banku trzeba go dostarczyć w polskim tłumaczeniu).

Po drugie: pełna dokumentacja przed...

Po podjęciu przez inwestora decyzji jaki kolektor słoneczny chce mieć zamontowany do podgrzewania ciepłej wody, uzgodnieniu z dostawcą jego kosztu oraz zgromadzeniu dokumentów potwierdzających posiadanie przez sprzęt stosownych certyfikatów niezbędne jest wybranie wykonawcy zadania.

Często sprzedażą i montażem kolektora zajmuje się ta sama firma. Jednym z wymogów jest aby zadanie poprzedzone było sporządzeniem (przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania) projektu budowlano-wykonawczego lub - jeśli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę - projektu instalacji kolektora wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Z tymi dokumentami oraz potwierdzeniem posiadania zdolności kredytowej (np. zaświadczeniem o wysokości zarobków) należy udać się do oddziału jednego z sześciu banków, które podpisały umowy z Funduszem - w tym Banku Ochrony Środowiska, gdzie doradca udostępni do wypełnienia dwa formularze: wniosek o kredyt i wniosek o dotację. Kolejny ruch należy do banku, który oceni dokumenty, podejmie decyzję kredytową oraz przedstawi warunki umowy kredytu.

... i po wykonaniu instalacji

Aby bank uruchomił środki kredytu niezbędne jest przedstawienie zawartej na piśmie umowy z wykonawcą, który zajmie się montażem kolektora słonecznego. Fundusz nie jest zwolennikiem własnoręcznej instalacji kolektora, jednak w związku z tym, że w budownictwie jednorodzinnym dopuszczalne jest wykonawstwo systemem gospodarczym, instalacja może odbywać się siłami własnymi pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Kredyt uruchamiany jest po przedłożeniu w banku faktur i przekazywany bezpośrednio na pokrycie wynikających z nich zobowiązań inwestora. Po wykonaniu zadania, na formularzu udostępnionym przez bank, obowiązkowo należy spisać protokół, który trzeba będzie przedstawić kredytodawcy, aby ten mógł wystąpić do NFOŚiGW z wnioskiem o wypłatę dotacji. Dodatkowo należy się liczyć z możliwością dokonania przez bank i Fundusz inspekcji zarówno bezpośrednio po zakończeniu zadania jak i w wymaganym okresie jego trwałości tzn. po roku od zakończenia inwestycji.

Jeżeli wszystkie opisane warunki zostaną dopełnione, dotacja będzie przekazana na rachunek kredytowy, co automatycznie zmniejszy zadłużenie klienta. Reszta kwoty wraz z odsetkami pozostanie do spłaty kredytobiorcy.

Droga do pieniędzy NFOŚiGW nie jest najprostsza, ale cierpliwi zyskają podwójnie - najpierw otrzymując zwrot kosztów ekologicznej instalacji, później - płacąc niższe rachunki. Liczby mówią same za siebie.

  • Jeśli mamy 4-osobową rodzinę i zdecydujemy się na zakup i montaż w systemie ciepłej wody użytkowej kolektora słonecznego o powierzchni 6 mkw., a poniesiony przez nas koszt i udzielony kredyt stanowić będzie 15 tys. zł, to dotacja NFOŚiGW spłaci 6,75 tys. zł. Nam pozostanie regulowanie rat z pozostałych 8,25 tys. zł, które BOŚ może rozłożyć nawet na 8 lat - informuje Anna Żyła z Banku Ochrony Środowiska.

Źródło: BOŚ Bank

 

 

powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone