Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Rynek budowlany

Ekologia, indywidualizm, bezpieczeństwo – aktualne trendy w chemii podłogowej

kategoria: Rynek budowlany
obrazek aktualności
Ekologia, indywidualizm, bezpieczeństwo – aktualne trendy w chemii podłogowej

Nawet tak specjalistyczna dziedzina chemii budowlanej, jaką jest chemia do montażu i wykańczania podłóg, jest zależna od globalnych trendów. Konsumenci z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb, a co za tym idzie, są w stanie samodzielnie wybrać rozwiązania, które te oczekiwania spełnią. Jakie trendy są obecnie najbardziej widoczne w branży chemii podłogowej?

Ekologia jest istotna – także w chemii

Słowo chemia w pierwszej chwili kojarzy się z czymś zgoła przeciwnym ekologii. Paradoksalnie jednak, to właśnie w tej dziedzinie jej wartość ma od lat największe znacznie. Świadomi swojego wpływu na środowisko producenci kładą ogromny nacisk na rozwój swoich produktów z uwzględnieniem aspektu ekologii. Skłaniają ich do tego klienci, których kolejne pokolenia wchodzą w fazę konsumpcji – a ci młodsi są zwykle bardziej świadomi od swoich poprzedników. Jeszcze do niedawna wśród osób poszukujących lakierów do podłóg, panowało przeświadczenie, że dobry lakier to tylko taki, który ma wyraźny, intensywny zapach. Dziś zwraca się z kolei szczególną uwagę na zawartość i emisyjność substancji.

  • Walka o środowisko, to jeden z niewielu przykładów zaciekłej rywalizacji, której można – a wręcz należy – kibicować – uważa Dariusz Turski, Brand Manager marki Pallmann, producenta środków do wykańczania oraz pielęgnacji podłóg drewnianych.
  • Wśród producentów chemii podłogowej widać wzrost świadomości w tym zakresie. Nasi technolodzy każdego roku opracowują nowe rozwiązania, które mają zminimalizować wpływ naszych produktów na środowisko.

Producenci chemii podłogowej inwestują nie tylko w swoje produkty, ale i zakłady produkcyjne – tak by środowisko pracy stawało się także coraz bardziej EKO.

  • Zapomnieliśmy już praktycznie o klejach rozpuszczalnikowych, których dużą wadą była wysoka zawartości rozpuszczalników organicznych – dodaje Janusz Dziewanowski, kierownik regionalny sprzedaży firmy UZIN, producenta chemii do montażu podłóg.
  • Tego typu rozwiązania były niezaprzeczalnie szkodliwe dla zdrowia oraz niekorzystnie wpływały na środowisko. Na szczęście – teraz to już historia. Nowe dzieje chemii podłogowej pisane są znacznie bardziej przyjaznymi technologiami.

Po swojemu, czyli rynek poszukujący indywidualnych rozwiązań

Kolejnym coraz mocniej rysującym się trendem w branży chemii podłogowej jest dostarczenie rynkowi rozwiązań umożliwiających indywidualizację aranżacji. Klienci poszukują możliwości rozwoju własnych wizji i ma to szczególne znaczenie w przypadku wykańczania podłóg drewnianych. Jesteśmy bowiem coraz odważniejsi jeśli chodzi o kolorystykę naszych wnętrz – skoro możemy zadecydować o kolorze ścian, czemu nie dopasować koloru podłogi do własnych preferencji?

Producenci wychodzą bowiem naprzeciw oczekiwaniom starając się ograniczać skutki niewłaściwego podejścia do koloryzacji drewna. Dostępne są produkty do wybarwiania drewna na biało, czarno, czerwonobrązowo, szaro czy ciemnobrązowo. Stosując takie produkty unikniemy mało efektownych przebarwień oraz śladów po prowadzeniu wałka - czyli najczęściej pojawiających się problemów podczas nakładania tradycyjnych bejc.

Z możliwości dostosowania koloru drewnianej podłogi za pomocą innowacyjnych środków chemicznych korzysta coraz więcej osób. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną cenną – zwłaszcza dla osób lubiących zmiany – zaletę. Gdy po czasie kolor podłogi nam się znudzi, możemy przy okazji renowacji go zmienić – zyskując dzięki temu zupełnie nową podłogę.

Szacunek dla montażystów


Wymieniając dominujące trendy w chemii podłogowej, nie sposób pominąć najważniejszego ogniwa – człowieka, który chemii tej używa na co dzień – parkieciarza czy montażysty wykładzin. Praca w tym zawodzie jest bardzo wymagająca i obciążająca dla zdrowia. Codzienne przebywanie w hałasie, niewygodnej dla kręgosłupa i kolan pozycji, a przy tym ciągłe używanie środków chemicznych – to z całą pewnością ciemne strony tej pracy. Na szczęście z tym ostatnim problemem walczą wraz z montażystami także zespoły technologów producentów chemii podłogowej.

Producenci produktów do zabezpieczania podłóg unowocześniają swoje produkty, starając się aby nieszkodliwe dla zdrowia.

Dzisiaj już nie ma miejsca na pytanie czy wybrać produkt rozpuszczalnikowy czy bezpieczny. W tej kwestii nie ma kompromisów. Na szczęście dzięki nowym technologiom nie musimy obawiać się wyboru pomiędzy ekologią a trwałością.

Znacznie trudniej jednak zmienić naszą świadomość. Z jednej strony chcemy żyć zdrowo, a z drugiej nie chcemy ponosić kosztów tych zmian.
 
Producenci środków chemicznych sprostali wyzwaniom XXI wieku oraz oczekiwaniom klientów – reszta zależy tylko od nas samych.

powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone