Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Hydroizolacja w kuchni i łazience

kategoria: Temat na czasie

Przy każdym remoncie domu pojawia się kwestia „osobnych rozdziałów”, jak często się określa kuchnię i łazienkę. Przyczyny odrębności tych miejsc są dwie, czyli… płytki i narażenie na stałą obecność wody. O ile płytki, czyli glazura i terakota pojawiają się również poza kuchnią i łazienką stanowiąc stylowe wykończenie balkonów, korytarzy, czy schodów, o tyle sprawa natężenia wilgoci jest charakterystyczna dla wspomnianych rejonów domu i wymaga odpowiedniego działania. Zarówno od strony ekonomii, jak i dopasowania poszczególnych rozwiązań warto będzie zainteresować się ofertami, które poza naciskiem na wysoką jakość produktów będą się charakteryzować podejściem systemowym.

Kompatybilność produktów oznacza, że pomiędzy poszczególnymi preparatami nie dochodzi do konfliktowych reakcji chemicznych oraz że zastosowane rozwiązania są w stanie razem współgrać przez całe lata. Trzeba też pamiętać że jeden produkt może pojawić się przy różnych okazjach na kolejnych odcinkach prac. Właśnie dlatego wiodącą pozycję na rynku rozwiązań może mieć wyłącznie marka, która częściowo redukuje ilość wariantów poszczególnych rozwiązań, co przekłada się na oszczędność środków i czasu przeznaczonych na prace remontowe i budowlane. Na przykładzie płytek do kuchni i łazienki widać to szczególnie dobrze. Kolor, deseń i styl płytek mogą być dowolne, ale to co się znajdzie pod nimi – już nie. Wieloletnie doświadczenie specjalistów marki Weber pozwala jednak dopasować produkty związane z układaniem płytek do systemów hydroizolacyjnych. Ale po kolei.

Podstawą jest klej

Kleje do płytek to trzy kategorie, a należące do nich produkty dobiera się w zależności od konkretnej sytuacji. Kleje pierwszej kategorii sprawdzają się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz domu, na uwagę zasługuje weber ZP412 do glazury i terakoty, weber ZP413 do gresu, kamienia, klinkieru, glazury i terakoty oraz uelastyczniony weberfix EASY czyli cementowy klej do gresu.

Druga kategoria to elastyczne kleje do płytek, czyli weber ZP415 do nasiąkliwych kamieni naturalnych, białego gresu i szkła oraz weber ZP414 polecany do płytek średnioformatowych i do stref mokrych (łazienki, tarasy). Ofertę uzupełnia szybkowiążący weberfix MOMENT polecany do płytek mało- i średnioformatowych.

Trzecia z kolei kategoria to kleje odkształcalne czyli weber ZP418 do płytek wielkoformatowych, weber.xerm 855 czyli średniowarstwowa zaprawa oraz weber.xerm KM Flex do gresu i płytek średnioformatowych. Preparaty trzeciej kategorii są dedykowane okładzinom przenoszącym większe naprężenia, czyli płytkom wielkoformatowym i elewacyjnym.

Fugi, zaprawy, akcesoria

Jakość efektu wywoływanego przez płytki w równej mierze co od koloru, tekstury i wzoru zależy od jakości fugi i sposobu w jaki będzie ona współpracować z pozostałymi częściami konstrukcji płytkowej. W przypadku marki Weber można śmiało polecić zaprawę fugową weber.fug 877 – elastyczną i uszlachetnioną tworzywem sztucznym, dostępną w palecie 30 kolorów. Kolejnym rozwiązaniem może być masa silikonowa weber.fug 882 do wypełniania spoin i dylatacji. Po wyborze zaprawy fugowej zazwyczaj planuje się użycie preparatów gruntujących, ale nieodłączną częścią prac związanych z gruntowaniem jest – szczególnie w kuchniach i łazienkach – dobór produktów do hydroizolacji.

Hydroizolacja kuchni i łazienki

Wilgoć pojawia się w różnych okolicznościach, czasem zamiast zapobiegać trzeba usuwać skutki, ale wtedy przydać się może na przykład weber.tec 944, czyli żywica na bazie poliuretanu, używana do iniekcji przewodzących wodę rys. Popularnością podczas hydroizolacji łazienki cieszy się również weber.tec Superflex B 240 - elastyczna taśma z miękkiego PVC do uszczelnienia styków ściana-ściana i ściana-podłoga. Czasem zamiast niej wybierana jest weber.tec 828 DB 75 /150 - laminowana taśma elastomerowa do uszczelnień dylatacji. Innym popularnym rozwiązaniem może być weber.tec 827 S - reaktywna żywica epoksydowa do wykonywania powłok uszczelniających. A skoro jesteśmy przy powłokach uszczelniających, warto zwrócić uwagę na dwa konkretne produkty z palety Webera.

Folia w płynie i masa uszczelniająca

W przypadku łazienek, kuchni, pryszniców, toalet – czyli wszędzie tam, gdzie najpopularniejszym elementem wystroju są płytki, doskonałym rozwiązaniem jest folia w płynie. W przypadku oferty marki Weber mówimy o weber.tec 822, jednoskładnikowym preparacie na bazie żywic syntetycznych, przeznaczonym do hydroizolacji podpłytkowych. Wystarczy 2-milimetrowa warstwa, aby osiągnąć doskonałą szczelność. Specjaliści korzystający z oferty Webera od lat, znają folię w płynie weber.tec 822 pod jej poprzednią nazwą - Deitermann Superflex 1. Swoją popularność folia w płynie zawdzięcza temu, iż można ją stosować na różnego typu podłożach, od betonowych, poprzez jastrychy cementowi i tynki tradycyjne po podłoża z cegły ceramicznej i silikatowej, bloczki gazobetonowe i keramzytobetonowe po płyty GK i suche jastrychy. Może być stosowana także w systemach ogrzewania podłogowego. Istnieją co prawda ograniczenia co do materiału, którym można pokryć taką folię, ale najlepsze będą opisywane powyżej elastyczne kleje wodoodporne, które pozwolą od razu ułożyć warstwę płytek. Innym rodzajem materiału do hydroizolacji jest masa uszczelniająca uszczelniająca Superflex 10 Weber. Również ona ma szerokie zastosowanie, pozwala na trwałe uszczelnianie budowli i pomieszczeń. Ma zdolność mostkowania rys i dobrą przyczepność, a przy tym jest odporna na upływ czasu i przyjazna dla środowiska (nie zawiera rozpuszczalników).

powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone