Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Finanse

Własny dom? Marzenie całkiem realne

kategoria: Finanse
/ autor: opracowanie: Redakcja, źródło: nowyadres.pl
obrazek aktualności
Własny dom? Marzenie całkiem realne [fot.: Stock]

Przy wyborze przyszłego lokum, młodzi ludzie stają przed wyborem: dom, czy mieszkanie? Zwykle, pierwsza propozycja funkcjonuje w świadomości jako na tyle droższa, że od razu wyklucza się ją z obszaru dalszych rozważań. Ale czy słusznie? Stereotyp zostaje powoli być obalany.

  • Ceny domów są nieporównywalnie większe od ceny mieszkań. Zatem na dom z całą pewnością mnie nie stać.

MIT. Porównując cenę za metr kwadratowy okazuje się, że dom jest tańszy. Cena metra kwadratowego mieszkania w centrum Warszawy (niedaleko Placu Zawiszy), kształtuje się na poziomie od 9000 zł, co dla mieszkania ok. 65 metrowego daje cenę przynajmniej 580 000 zł. Z kolei koszt domu o powierzchni użytkowej ok. 118 mkw w stanie deweloperskim pod Warszawą, w jednej z firm oferujących sprzedaż mieszkań w Książenicach wynosi 510 000 zł. Dom znajduje się na działce o powierzchni 750 mkw.

Głosy sceptyczne od razu zawołają, że pod Warszawą to jednak nie to samo co w Warszawie…ale czy na pewno?

  • Dojazd do pracy z miejscowości położonej pod Warszawą zajmuje dużo więcej czasu niż dojazd do pracy na terenie Warszawy.

MIT. Średni dojazd z dzielnic Warszawy tj. Wawer, Białołęka, Rembertów wynosi ponad 70 minut. Dojazd kolejką podmiejską z kierunku Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Anina – połowę krócej. Dodatkowo, plany infrastruktury transportowej Warszawy i okolic na najbliższe lata zapowiadają także poprawę dojazdu samochodowego z kierunku Łomianek, Pruszkowa, Janek czy Grodziska Mazowieckiego. Planowane ukończenie inwestycji takich jak trasa S8, czy południowa obwodnica Warszawy dają szansę na znaczne poprawienie dojazdu do stolicy.

  • Mieszkanie w Warszawie oznacza lepszy dostęp do szkół i przedszkoli.

MIT. Inwestorzy budujący nowe osiedla w dzielnicach, nie mają obowiązku zapewniania dostępu do odpowiedniej ilości miejsc w przedszkolach, żłobkach czy szkołach. Spoczywa on na władzach dzielnic, które często w wyniku np. braku odpowiednich planów zagospodarowania terenu, nie są w stanie podjąć decyzji o powstaniu nowej placówki.

Boom budowlany oznacza często baby boom, i co wtedy? Ograniczony wybór placówek edukacyjnych, przepełnione sale lekcyjne, brak zajęć pozalekcyjnych. W najlepszym wypadku, dowożenie dzieci do innych placówek w tej samej lub innej dzielnicy lub zajęcia do 18. Problemy takie obserwować można w Wesołej, Białołęce, Ursynowie, Targówku...a lista wciąż rośnie.

Przeglądając ofertę deweloperów, oferujących domy jednorodzinne pod Warszawą, można zauważyć, że  projekt przyszłego osiedla, liczący często maksymalnie kilkanaście domów, nie obciąża znacznie infrastruktury, nie powoduje przepełnień w placówkach medycznych, czy edukacyjnych. Dość nową, ale dobrą praktyką jest uwzględnianie przez deweloperów, w planie przyszłego osiedla przestrzeni pod budowę szkoły czy przedszkola

Jednak aby zrealizować swoje marzenia o domu warto się pośpieszyć. Zdaniem Arnolda Lisa, specjalisty rynku nieruchomości w powiecie grodzkim: otwarcie autostrady A2 i obwodnicy Grodziska spowoduje wzrost zainteresowania nieruchomościami w okolicy a w efekcie wzrost cen. Podobny efekt wywoła otwarcie kolejnych dróg dojazdowych w innych rejonach Warszawy

Przy wyborze mieszkania należy wziąć niewątpliwie, koszt wykończenia przyszłego lokum jak również jego koszt utrzymania przez lata. Ceny domów w okolicach podwarszawskich obecnie zachęcają do poważnego rozważenia ich zakupu. Dlatego taką inwestycję należy rozplanować w domowym budżecie w perspektywie kilku lat. Wówczas nasz mały, biały domek nabierze pięknych, realnych kształtów.

powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone